HOLLANDACA DERS – CANLI VE VİDEO DERSLER

E-posta: iletisim@hollandacaders.com

HOLLANDACA
DERS

web, map, flat

Vlakbij ve dichtbij arasındaki fark nedir?

Vlakbij ve dichtbij, Hollandacada ‘yakın’ anlamına gelen iki kelimedir. Aralarında çok büyük bir fark yoktur, ancak bazı durumlarda birini diğerinden ayırt etmek mümkündür. ‘Vlakbij’ ve ‘dichtbij’ arasındaki farkı açıklayan bazı noktaları inceleyelim:
Vlakbij, çok yakın anlamına gelir. Dichtbij ise sadece yakın anlamına gelir. Örneğin, “Hotel çok yakın” demek için “Het hotel is vlakbij” diyebilirsiniz. “Hotel yakın” demek için ise “Het hotel is dichtbij” diyebilirsiniz.
Dichtbij, hem yer hem de zaman anlamında kullanılabilir. Vlakbij ise sadece yer anlamında kullanılır. Örneğin, “Yakın gelecekte” demek için “In de dichtbije toekomst” diyebilirsiniz, ama “In de vlakbije toekomst” diyemezsiniz.
Dichtbij, kıyaslama yaparken derecelendirilebilir. Vlakbij ise derecelendirilemez. Örneğin, “Senin evin benimkinden daha yakın” demek için “Jouw huis is dichterbij dan het mijne” diyebilirsiniz, ama “Jouw huis is vlakbij dan het mijne” diyemezsiniz.
Ancak, pratikte “vlakbij” ve “dichtbij” terimleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılmaktadır ve anlam bakımından büyük bir fark olmamaktadır. Kullanılan terim, konuşmacının tercihine veya cümlenin bağlamına bağlı olarak değişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir